flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ТУ ДСА України в Кіровоградській області звернулося до Маловисківської районної ради з поданням про завтердження списку присяжних в кількості 21 особа

16 травня 2018, 12:24

     Правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Народ безпосередньо бере участь у здійсненні правосуддя через присяжних. Правосуддя здійснюють судді. У визначених законом випадках правосуддя здійснюється за участю присяжних (Конституція України).

     Обов’язкова участь присяжних (склад суду - один суддя та два присяжних) визначена законом у таких категоріях цивільних справ як - обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи; визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою; усиновлення; надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку; примусову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу.

     Участь присяжних у кримінальних справах (склад суду – два судді та три присяжні) відбувається лише за клопотання особи, яка обвинувачується у вчиненні особливо  тяжкого злочину, за яке передбачено довічне позбавлення волі.

     Щодо статистики, то у 2017 році розглянуто 13 цивільних справ з участю присяжних, в той час як жодної кримінальної справи з участю присяжного – не було на розгляді.

     Процедура добору присяжних досить складна та відповідальна. Вона полягає у доборі та затвердженні списку присяжних (які надали згоду та відповідають вимогам закону) місцевою радою (за місцезнаходженням суду) за поданням територіального управління Державної судової адміністрації України.

     Вимоги ж до присяжних встановлені Законом України «Про судоустрій і статус суддів» та передбачають, що присяжним може бути громадянин України, який досяг тридцятирічного віку і постійно проживає на території, на яку поширюється юрисдикція відповідного окружного суду, якщо інше не визначено законом. Також законом визначено і обмеження щодо осіб, які не можуть бути присяжними – це особи, які визнані судом обмежено дієздатними або недієздатними; які мають хронічні психічні чи інші захворювання, що перешкоджають виконанню обов’язків присяжного; які мають незняту чи непогашену судимість; народні депутати України, члени Кабінету Міністрів України, судді, прокурори, працівники правоохоронних органів (органів правопорядку), військовослужбовці, працівники апаратів судів, інші державні службовці, посадові особи органів місцевого самоврядування, адвокати, нотаріуси, члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Вищої ради правосуддя; особи, на яких протягом останнього року накладалося адміністративне стягнення за вчинення корупційного правопорушення;  громадяни, які досягли шістдесяти п’яти років; особи, які не володіють державною мовою. Особа, включена до списку присяжних, зобов’язана повідомити суд про обставини, що унеможливлюють її участь у здійсненні правосуддя, у разі їх наявності.

     Присяжні зобов’язані: справедливо, безсторонньо та своєчасно розглядати і вирішувати судові справи відповідно до закону з дотриманням засад і правил судочинства;  дотримуватися правил суддівської етики, у тому числі виявляти та підтримувати високі стандарти поведінки у будь-якій діяльності з метою укріплення суспільної довіри до суду, забезпечення впевненості суспільства в чесності та непідкупності суддів; виявляти повагу до учасників процесу; не розголошувати відомості, які становлять таємницю, що охороняється законом, у тому числі таємницю нарадчої кімнати і закритого судового засідання;  виконувати вимоги та дотримуватися обмежень, установлених законодавством у сфері запобігання корупції.

     Присяжним гарантовані такі права: за час виконання присяжним обов’язків у суді виплачується винагорода, розрахована виходячи з посадового окладу судді місцевого суду з урахуванням фактично відпрацьованого часу. Присяжним відшкодовуються витрати на проїзд і наймання житла, а також виплачуються добові.  За присяжними на час виконання ними обов’язків у суді за місцем основної роботи зберігаються всі гарантії та пільги, визначені законом. Час виконання присяжним обов’язків у суді зараховується до всіх видів трудового стажу. Звільнення присяжного з роботи або переведення на іншу роботу без його згоди під час виконання ним обов’язків у суді не допускається. На присяжних поширюються гарантії незалежності і недоторканності суддів, установлені законом, на час виконання ними обов’язків із здійснення правосуддя. За обґрунтованим клопотанням присяжного заходи безпеки щодо нього можуть уживатися і після закінчення виконання цих обов’язків.

     До речі, роботодавець зобов’язаний увільнити присяжного від роботи на час виконання ним обов’язків зі здійснення правосуддя. Відмова в увільненні від роботи вважається неповагою до суду. Присяжний же зобов’язаний вчасно з’явитися на запрошення суду для участі в судовому засіданні. Неприбуття в судове засідання без поважних причин вважається неповагою до суду.

     Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Кіровоградській області уже звернулося до Маловисківської районної ради з поданням про затвердження списку присяжних для Маловисківського районного  суду Кіровоградської області на 3 роки. Тепер районній раді необхідно здійснити добір 21 присяжного та затвердити список на черговій сесії.

     Тож сподіваємося, що волевиявлення громадян стати присяжним буде свідомим та виваженим, адже це насамперед відповідальність перед суспільством.